Uczestnictwo osób niepełnosprawnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką, która stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty. Warsztat jest placówką pobytu dziennego, w której czas trwania zajęć wynosi do 7 godzin dziennie, łącznie 35 godzin tygodniowo.
Działalność warsztatu jest działalnością o charakterze niezarobkowym. Celem działania warsztatu jest rehabilitacja prowadząca do włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy oraz przygotowująca uczestników do życia w środowisku społecznym. Terapia przebiega zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji, opracowanym dla każdego uczestnika przez radę programową warsztatu.
Osoba niepełnosprawna lub jej przedstawiciel ustawowy, ubiegająca się o przyjęcie do warsztatu powinna mieć wskazanie do tego rodzaju rehabilitacji w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności oraz powinna złożyć podanie do WTZ z prośbą o przyjęcie.
Działalność warsztatów dofinansowywana jest ze środków PFRON. Na terenie powiatu krasnostawskiego funkcjonują 2 warsztaty dla których organem założycielskim i prowadzącym są organizacje pozarządowe:
- Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
W zajęciach terapeutycznych uczestniczy 46 osób niepełnosprawnych. Są to osoby, których niepełnosprawność potwierdzona jest orzeczeniem właściwego organu orzeczniczego. - Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie Dom Pomocy Społecznej w Żułowie.
Uczestnikami zajęć terapeutycznych jest 30 osób niepełnosprawnych. Stosowane formy terapii zajęciowej dostosowane jest do zainteresowań i możliwości psychofizycznych uczestników.