W 2010 roku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie realizuje projekt systemowy "Samodzielność drogą do aktywności życiowej", którego głównym celem jest wzrost kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych klientów centrum.
W ramach realizowanego projektu systemowego z inicjatywy PCPR w Krasnymstawie w dniach 11-18.09.2010r.odbyła się druga edycja warsztatów psychologiczno-integracyjnych dla 30 osób niepełnosprawnych. Ponadto w okresie od 17.09.2010r. do 22.09.2009r, zorganizowano kurs autoprezentacji dla 10 osobowej grupa usamodzielnionych wychowanków z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Miejscem zakwaterowania uczestników warsztatów i kursu był Ośrodek Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowy "PALACE" w Zakopanem, który jest w pełni przystosowany do przeprowadzania tego rodzaju szkoleń, kursów oraz zajęć warsztatowych oraz jest dostosowany do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych
Uczestnicy obu form szkoleniowych doskonalili umiejętności społeczne i zawodowe. Zajęcia warsztatowe dla osób niepełnosprawnych prowadzone były w wymiarze 24 godzin według następujących modułów:
- Moduł I - Integracja, komunikacja i identyfikacja problemów;
- Moduł II - Analiza mocnych stron, predyspozycji zawodowych, umiejętności, osiągnięć i wartości;
- Moduł III - Samoocena, określenie ograniczeń i sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych;
- Moduł IV - Poznawanie metod poszukiwania pracy i ćwiczenie praktycznych umiejętności w zakresie autoprezentacji.
Natomiast uczestnicy kursu "Autoprezentacja, czyli jak wywierać wrażenie" w czasie 24 godzin zajęciowych poznawali między innymi podstawy komunikacji interpersonalnej, budowania własnego wizerunku, ćwiczyli umiejętności autoprezentacyjne przed kamerą i oceniali efekt pierwszego wrażenia wykonanej autoprezentacji.
Zarówno program warsztatów, jak i kursu zawierał również zajęcia integracyjne, oparte na symulacjach i grach realizowanych na bazie ośrodka oraz w plenerze. Dzięki temu osiągnięto wyższy standard procesu szkoleniowego. Różnorodność zastosowanych form oddziaływania podniosła atrakcyjność szkoleń. To wpłynęło na efektywność realizacji celów szkoleniowych, przez co uczestnicy poznali szersze pole działań, jakie mogą podejmować by odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy i w społeczeństwie.
Grupowe zajęcia integracyjne w czasie, których uczestnicy poznawali okolice Zakopanego, zwiedzali Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Dolinę Chochołowską, Strążyską, Białego czy Morskie Oko, stwarzały także większe możliwości i szanse do nawiązania kontaktów interpersonalnych, wymiany informacji oraz doświadczeń, co stanowi dodany rezultat szkoleń.