Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie w 2010 roku kontynuuje realizację projektu "Samodzielność drogą do aktywności życiowej", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którego głównym założeniem jest wzrost kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych klientów Centrum.
Działania projektowe PCPR w obecnym roku po raz pierwszy skierowane zostały do wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podopiecznych rodzin zastępczych, będących w wieku od 15 do 18 lat, którzy zostali objęci wsparciem Programu Aktywności Lokalnej.
W ramach programu w dniach 26.06.2010 do 10.07.2010 odbyły się warsztaty psychologiczno-reintegracyjne w Zakopanem, w których uczestniczyło 45 osób. Uczestnicy warsztatów przebywali w Ośrodku Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowym "PALACE" w Zakopanem, który dysponuje salą szkoleniową, halą sportową, siłownią i pomieszczeniem odnowy biologicznej. W miejscu zakwaterowania uczestników Projektu odbywały się także zajęcia warsztatowe prowadzone przez psychologa, doradcę zawodowego i pracownika socjalnego.
Realizacja zajęć obejmowała 30 godzin. Celem warsztatów była aktywizacja społeczna i zawodowa z ukierunkowaniem na reintegrację społeczną i właściwe przygotowanie do usamodzielnienia. Zajęcia realizowane były w trzech grupach szkoleniowych i dotyczyły m.in.: podkreślenia roli nauki szkolnej i motywacji w nauce, poznania schematu rozwiązywania trudnych sytuacji oraz ćwiczenie tej umiejętności, uczenia się konstruktywnych metod rozładowywania napięcia, utrwalania poczucia własnej wartości, kształtowania umiejętności samooceny i wiary w samego siebie, kształtowania predyspozycji, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, kształtowania umiejętności poruszania się po rynku pracy, autoprezentacji, nauki sporządzania indywidualnego programu usamodzielnienia, poznania podstaw prawnych w zakresie usamodzielnienia, kształtowania umiejętności gospodarowania pieniędzmi, załatwiania spraw urzędowych, zagospodarowania czasu wolnego oraz zdrowego trybu życia.
W czasie wolnym od zajęć uczestnicy warsztatów zwiedzali Zakopane i okolice, uczestniczyli w wycieczkach, m.in. na Gubałówkę, Kasprowy Wierch, do Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążyskiej, Doliny Białego czy nad Morskie Oko.
Należy podkreślić, że w przeprowadzonych ankietach ewaluacyjnych uczestnicy bardzo dobrze ocenili organizację warsztatów oraz taką formę udzielonego im wsparcia. Według nich warsztaty spełniły ich oczekiwania, a założony cel działania został w pełni zrealizowany.