W ramach współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny projektu systemowego "Samodzielność drogą do aktywności życiowej", Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie realizuje Program Aktywności Lokalnej, który stanowi rozwinięcie "Powiatowego programu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz profilaktyki niedostosowania społecznego i przeciw działania przestępczości wśród dzieci i młodzieży na lata 2008-2010". Uzupełnia on program powiatu w zakresie zastosowania instrumentów aktywnej integracji w celu realizacji działań na rzecz aktywizacji społecznej młodzieży przebywającej w placówkach opiekuńczo - wychowawczych i rodzinach zastępczych oraz rozwiązywania problemów społecznych generowanych przez tą grupę społeczną.
Głównym celem Programu Aktywności Lokalnej jest kształtowanie postaw aktywności społecznej i zawodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych dostępnych osobom niepodlegającym wykluczeniu społecznemu. Będzie on realizowany poprzez:
- aktywizację społeczną młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez zastosowanie grupowego poradnictwa psychologicznego, psychospołecznego, rodzinnego i prawnego z ukierunkowaniem na reintegrację społeczną,
- aktywizację zawodową i edukacyjną młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez zastosowanie grupowego poradnictwa zawodowego i zajęć dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych zmierzających do kształtowania aktywnych postaw funkcjonowania na rynku pracy.
Program Aktywności Lokalnej Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie w Krasnymstawie obejmuje wsparciem ogółem 45 osób, w tym wychowanków i podopiecznych placówek opiekuńczo - wychowawczych oraz rodzin zastępczych w wieku od 15 do 18 roku życia, zamieszkałych na terenie powiatu krasnostawskiego.
W dniu 29 maja 2010r. odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w których uczestniczyło 45 beneficjentów programu. Szkolenie przeprowadzono w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym Transgranicznym Centrum Współpracy Stowarzyszenia Integracyjnego "Magnum Bonum" w Krasnymstawie przy ul. Krasickiego 4a. Zajęcia trwały od 900 do 1500. Program szkolenia obejmował część teoretyczną i warsztatową. W ramach zajęć uczestnikom zapewniono materiały szkoleniowe oraz catering.
Należy podkreślić, że celem zajęć edukacyjnych jest między innymi uzupełnienie deficytów edukacyjnych. W ramach tych zajęć prowadzone są działania o charakterze edukacji ogólnej, elementarnej oraz inne, które w znaczny sposób mogą przyczynić się do reintegracji społecznej (np. zajęcia związane z edukacją obywatelską, etyką, rozwojem biologicznym i duchowym człowieka i inne).